تبلیغات
مطالب گوناگون - روش های ساده و کاربردی اعطای عزت نفس به نوجوانان (1)
 
مطالب گوناگون
ارائه مطالب مختلف ،تصاویر جذاب وآرامش بخش و...
درباره وبلاگ


شما بینندگان محترم مدیران واقعی این وبلاگ هستید زیرا اگر شما نباشید خود بخود این وبلاگ جایگاه و اعتبار خود را از دست می دهد لذا خوشحال میشوم مطالب ارسالی شما عزیزان را به نام خوتان در وبلاگ ثبت نمایم .

پست الکترونیک:

alifarzad37@yahoo.com


مدیر وبلاگ : علی فرزاد
مطالب اخیر
نویسندگان

دنیا بر وفق مرادش نیست!!

روش های ساده و کاربردی اعطای عزت نفس به نوجوانان (1)


آنچه در مرحله ی نوجوانی مهم است ، شناخت صحیح این دوره می باشد . دوره ای که نوجوان ، در مرحله ی یادگیری مهارت هاست . او هنوز نمی تواند وظایفش را به خوبی انجام دهد . آنچه والدین باید بدان عمل کنند ، تحسین و تمجید آن چیزی است که اکنون می تواند انجام دهد ، نه توقع از آنچه باید باشد و باید بیاموزد .

عزت نفس
نکات زیر می تواند در اعطای عزت نفس به نوجوانان موثر باشد :

* "فن سخنوری" را به نوجوانتان بیاموزید . چگونگی صحبت کردن در جمع ، اینکه بتواند بر دیگران تاثیر مثبت بگذارد و کانون توجه قرار گیرد ، عزت نفس او را تقویت خواهد کرد .

* به لطیفه های فرزندتان بخندید ، هرچند لوس و بی مزه باشد . گاهی هم شما سر به سرش بگذارید و با او شوخی کنید .

دندان های کج و کوله و شکسته ی فرزندتان را ترمیم کنید ، تا او از لبخند زدن طفره نرود .

* برخی از نوجوانان با یک لباس خاص ، ارتباط برقرار می کنند و در آن احساس راحتی دارند و دوست دارند همیشه آن را به تن داشته باشند . بگذارید راحت باشد و با سخت گیری بی جا ، زندگی را به خودتان و او تلخ نکنید .

* گاهی اوقات ، نوجوانتان از عالم و آدم دلگیر است و احساس می کند که به اصطلاح "دنیا هیچ رقم بر وفق مرادش نیست " . او را در این لحظات تنها نگذارید و به حرف هایش گوش دهید و با او با مدارا صحبت کنید . حواستان باشد که حرف هایتان بوی تحکم و نصیحت نداشته باشد .

* اگر فرزندتان دست به یک اختراع یا خلق یک اثر جدید و خلّاقانه زد ، او را بسیار تشویق کنید و با کلماتی چون :"معرکه است ، بی نظیره ، محشره ، فوق العاده است ، ... " او را تحسین کنید .

* در حضور نوجوانتان ، از موفقیت های او برای دیگران تعریف کنید.

* با فرزندتان در یک شب مهتابی به پیاده روی بروید و صحبت کنید.

* به نوجوانتان  یاد دهید که : "چو دانی و پرسی ، سوالت خطاست " ؛ به او بیاموزید که سوالات نسنجیده و بی ربط ، دیدگاه دیگران را نسبت به او تغییر خواهد داد . به قول قدیمی ها : باید حرف را اول مزه مزه کرد ، بعد ادا کرد.

* اگر مرتکب خطایی شدید ، پایش بایستید و دست به دامن توجیه نشوید . اینگونه است که فرزند شما هم خواهد آموخت که مسئولیت کار نادرستش را بر عهده بگیرد.

* اگر فرزندتان سوال دشواری از شما پرسید ، از اینکه به او بگوئید پاسخش را نمی دانید ، ابایی نداشته باشید.

* اگر نوجوانتان از شما انتقاد کرد ، بپذیرید و دلیل کار خود را برایش شرح دهید.

با فرزندتان رفتاری متظاهرانه نداشته باشید . سرانجام او حقیقت را خواهد فهمید و اعتمادش به شما سلب خواهد شد .

* اگر چندین فرزند دارید ، در خریدن کادوی روز تولد فرزندانتان دقت کنید . باید توجه داشته باشید که همه شان ارزش مادی یکسانی داشته باشد . نوجوان شما ممکن است نسبت به قیمت هدیه ها حساسیت نشان دهد.

به او بگوئید که برای یک نوجوان ایرانی ، خوب نیست که داستان های شاهنامه را نداند و نخواند . هر شب ، به جای لم دادن مقابل تلویزیون و در لاک خود فرو رفتن ، با هم شاهنامه بخوانید و از سیر داستان ها و شباهتش با زندگی روزمره با هم صحبت کنید

* دائما نوجوانتان را مطمئن سازید که به او توجه و علاقه ی فراوان دارید . برایش بدون بهانه ی روز تولد و روز نوجوان و گرفتن معدل خوب و غیره ، کادو بخرید . مثلا می توانید یک روز عصر،  از طریق پیک ، برای دختر خانم تان یک دسته گل همراه با یک کارت فانتزی قشنگ بفرستید . بگذارید اولین دسته گل ها را از طرف والدین مهربانش دریافت کند . می توانید برای  آقا پسرتان یک تی شرت یا یک جعبه سی دی یا وسیله ی مورد نیازی که شب قبل درباره اش صحبت کرده بودید را تهیه کنید و همراه با یک نامه با پیک بفرستید.

* به فرزندتان قولی ندهید که نتوانید به آن عمل کنید.

* شبهای طولانی زمستان ، اهالی خانه را دور خود جمع کنید، دیوان حافظ بخوانید و برای هم فال بگیرید . نوجوانتان را ترغیب کنید که اشعار حافظ را درست بخواند . اینگونه ،هم از نظم آن اشعار والاگهر ، بی نظمی های وجودش سروسامان می گیرد ، هم دامنه ی واژگانش گسترده می شود .

به او بگوئید که برای یک نوجوان ایرانی ، خوب نیست که داستان های شاهنامه را نداند و نخواند . هر شب ، به جای لم دادن مقابل تلویزیون و در لاک خود فرو رفتن ، با هم شاهنامه بخوانید و از سیر داستان ها و شباهتش با زندگی روزمره با هم صحبت کنید .

عزت نفس

* نام دوستان فرزندتان را به خاطر بسپارید.

* از نوجوانتان بخواهید که خلاقانه فکر کند و نوآورانه عمل کند ، اما زیاد به او فشار نیاورید . بگذارید همه چیز با صبر و حوصله پیش رود .

* به فرزندتان بیاموزید که هرگاه فعالیت یا طرحی را آغاز کرد ، آنرا به پایان برساند . به او یاد دهید که چگونه وظایف و تکالیف بزرگ را به مراحل کوچک تر تقسیم کند و آنها را قدم به قدم انجام دهد تا از دشواری آن کاسته شود .

* هنگامی که فرزندتان با شما صحبت می کند ، هرکاری دارید کنار بگذارید و به سخنان او مشتاقانه گوش دهید .

* نوجوانتان را تشویق کنید تا خودش مسائل و مشکلاتش را بررسی کند و آنها را حل نماید و برای انجام دادن این کار ، همواره به شما متکی نباشد .

* هیچ وقت به فرزندتان نگوئید :" کاش زندگی مان بهتر از این ها بود " . به فرزند خود بیاموزید که اگر او بخواهد ، می تواند وضع موجود را بهبود بخشد و بهتر از این باشد .

* "آینه قدی " ، معجزه می کند . نصب یک آینه ی بزرگ در اتاق نشیمن خانه ، احساس خودپنداره ی افراد را تنظیم می کند . اینکه واقعا چه هستیم و چگونه نیستیم ، درک افراد را از خودِ واقعی شان ارتقاء می دهد . هربار که نوجوان خود را در آینه می بیند ، متوجه ی کاستی های خود (مثل صورتی گرفته و اخمو) می شود و در صدد رفع آنها می کوشد ، یک قدم به آنچه هست ، یعنی عزت نفس خود نزدیک تر شده است .

* به فرزندتان چگونگی درست انتقاد کردن ، و نحوه ی صحیح عذرخواهی کردن از دیگران را بیاموزید.

* از ابراز اینکه عاشقانه همسرتان را دوست دارید ، در مقابل فرزندان طفره نروید . این عمل ، احساس امنیت فوق العاده ای به فرزندان می بخشد.

 منبع:تبیان


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه