مطالب گوناگون
ارائه مطالب مختلف ،تصاویر جذاب وآرامش بخش و...
درباره وبلاگ


شما بینندگان محترم مدیران واقعی این وبلاگ هستید زیرا اگر شما نباشید خود بخود این وبلاگ جایگاه و اعتبار خود را از دست می دهد لذا خوشحال میشوم مطالب ارسالی شما عزیزان را به نام خوتان در وبلاگ ثبت نمایم .

پست الکترونیک:

alifarzad37@yahoo.com


مدیر وبلاگ : علی فرزاد
مطالب اخیر
نویسندگان

پول توی جیب بچه‌ها را جدی بگیرید

پول برای همه، چه کودک و چه بزرگسال مهم است. کودکان ابتدا تنها جذب صدای جیرینگ جیرینگ پول می‌شوند و شاید پول کاغذی را بی‌اهمیت بدانند اما آنها هم به مرور مانند دیگران با ویژگی‌های پول آشنا می‌شوند و تحت‌تأثیر آن قرار می‌گیرند.

تحقیقات روانشناسی ثابت كرده است بین آموزش مهارت‌های اقتصادی به كودكان و موفقیت اقتصادی آنها در آینده رابطه وجود دارد و كودكانی كه تحت آموزش قرار‌بگیرند موفق‌تر خواهند بود. این یعنی والدین و مربیان باید توجه ویژه‌ای به تربیت اقتصادی فرزندان داشته باشند. آنچه فرزندان برای آینده نیاز دارند آشنایی با ارزش پول، كسب پول، توانایی پس‌انداز‌كردن، خرج‌كردن، بخشیدن و قناعت است.

پول توجیبی می‌گیرم، پس هستم

بیشتر كودكان از 3 سالگی تمایل پیدا می‌كنند كه مستقل شوند. این نیاز در آستانه ورود به مدرسه شدت می‌گیرد. استقلال به كودكان كمك می‌كند با اعتماد به نفس بیشتر به تجربه‌اندوزی روی بیاورند و برای موفقیت آماده شوند اما مهم است كه خانواده به‌عنوان نخستین محیط تربیتی چگونه می‌خواهد به كودك بگوید به استقلال‌خواهی تو احترام می‌گذاریم و قبول داریم كه بزرگ شده‌ای.

یكی از راهكارهای رشد مهارت‌های فرزندان، تربیت اقتصادی است. خیلی از والدین فكر می‌كنند كه فقط باید پولی به بچه‌ها بدهند تا آنها نیاز‌های خود را تامین كنند غافل از اینكه می‌توانند از همین پول توجیبی‌ها برای تربیت اقتصادی بچه‌ها استفاده كنند. البته واضح است كه پرورش هوش اقتصادی بچه‌ها نیازمند تلاش و همكاری همه اعضای خانواده است. گرفتن پول توجیبی یك مرحله جدید از زندگی هركودك یا نوجوان است و به او پیغام بزرگ‌شدن و محترم بودن می‌دهد و در عین حال به او كمك می‌كند تا امنیت روانی، استقلال شخصیت، خودكنترلی و مسئولیت‌پذیری پیدا كند. او می‌تواند از طریق گرفتن پول توجیبی یاد بگیرد كه چگونه از سرمایه‌های خود استفاده كند. او می‌فهمد كه همه مردم به یك اندازه پول ندارند. می‌تواند حق انتخاب و تبعات روش‌های اشتباه را درك كند و با سرمایه اندك خود توان فعالیت‌های اجتماعی، آشنایی با آینده‌نگری و روش مدیریت بر منابع و... را پیدا كند. والدین باید به این نكته توجه داشته باشند كه پول توجیبی پول زوری نیست كه فرزندان از والدین بگیرند بلكه مبلغ مشخصی است كه برای كارهای غیرضروری به‌صورت هفتگی یا ماهانه به فرزندان پرداخت می‌شود. بهترین زمان پرداخت پول توجیبی به فرزندان از حدود 8سالگی است. مهم نیست كه مبلغ پول توجیبی چقدر است بلكه مهم روش‌هایی است كه به وسیله پرداخت پول توجیبی فرزندان را آماده موفقیت‌های اقتصادی می‌كند.

پرسش و پیشنهاد‌های پولی برای پس انداز‌كردن بچه‌ها چه‌كار كنیم ؟

قلك‌بازی

جشن تولد فرزندان بهانه خوبی است كه خبر شروع دوران جدید زندگی و دریافت پول توجیبی را به آنها بدهید. بهتر است به كودك خود كیف پول و قلكی كه قابلیت باز شدن داشته باشد، هدیه بدهید. به فرزندتان یاد بدهید كه می‌تواند بخشی از پول توجیبی خودش را پس‌انداز و بخشی دیگر را خرج كند. نخستین معلم و مشوق بچه‌ها برای پس‌انداز خود والدین هستند. برای اینكه كودك یا نوجوان خود را برای پس‌انداز كردن تشویق كنید، برای خود هم قلكی تهیه كرده و با او مسابقه بدهید. یك برنامه تفریحی مثل رفتن به رستوران یا پارك را درنظر بگیرید و از قبل به فرزند خود اطلاع دهید كه برای استفاده از خوراكی‌های همراه غذا یا وسایل بازی این برنامه تفریحی به پس‌انداز نیاز دارد.

چطور خانواده الگو باشد؟

مهم است كه شما در خانه خود چقدر و چگونه به پول اهمیت می‌دهید. جایگاه پول در خانواده و نزد والدین هر چه باشد، به فرزندان هم منتقل می‌شود. اگر در خانواده پول تا جایی ارزشمند شمرده شود كه ارزش دیگری با آن برابری نكند، نباید از فرزندان توقع خویشتنداری داشت اما خانواده‌هایی كه پول را برابر ارزش افراد به‌حساب نیاورند و خانواده‌های نیازمند را هم صرفا خانواده‌های بدبخت ندانند، روحیه مقاومت در برابر تجربه‌های مایوس‌‌كننده مالی را به بچه‌های خود یاد می‌دهند. از طرفی هم اگر تمام نیاز‌های مالی فرزندان برآورده شود، توقعات‌شان هر روز شكل جدیدتری به‌خود می‌گیرد و تاب مشكلات مالی را در زندگی آینده خود نخواهند داشت. كارها و رفتارهای جزئی شما در هر زمینه‌ای می‌تواند درس‌های بزرگی به فرزندان‌تان بدهد. اگر پیاده می‌روید برای اینكه پول نپردازید یا برای تعمیر و نگهداری وسایل منزل وقت صرف می‌كنید، مراقب تانشدن پول‌های كاغذی‌تان هستید و... دلایل كارهایتان را به فرزندانتان بگویید تا دقت آنها هم بیشتر شود.

چقدر پول توجیبی ؟

نیازهای مالی فرزندتان و شرایط او و فرزندان دوست و آشنا را درنظر بگیرید تا بتوانید مقدار متوسطی برای پول توجیبی او لحاظ كنید. شرایط مالی خانواده معیار پراخت پول توجیبی است. برای اینكه بچه‌ها را بتوانید با پرداخت پول توجیبی تربیت كنید، آنها را در جریان توان مالی خانواده بر حسب سن و دركشان قرار بدهید. در وعده‌های نامنظم اقدام به پرداخت مجدد پول توجیبی نكنید. تجربه نشان داده است كه پول توجیبی بیش از حد نیاز می‌تواند به ابراز فخرفروشی بچه‌ها در جمع دوستان، ولخرجی، ایجاد روحیه اسراف‌گرایی و تجمل‌گرایی و... تبدیل شود و از سوی دیگر پرداخت كمتر از میانگین پول توجیبی نیز باعث بروز اختلاف بین بچه‌ها و والدین می‌شود. اقدام به دزدی در نوجوانان یا استفاده بدون اجازه از پول والدین در كودكان هم یكی از آسیب‌های تربیت ناصحیح به وسیله پول توجیبی است. اگر پول دریافتی بچه‌ها بیش از حد كم باشد ممكن است به این آسیب‌ها منجر شود. بهتر است پول توجیبی ابزار تنبیه برای اشتباهات دیگر بچه‌ها نباشد. از تنبیه به وسیله پول توجیبی، فقط برای اشتباه بچه‌ها در دخل و خرج‌شان استفاده كنید. اما خوب است گاهی به عنوان تشویق مبلغی به فرزندتان هدیه كنید كه اسم آن دیگر پول توجیبی نیست. به بچه‌ها هم بگویید كه این پول حسابش از پول توجیبی آنها جداست. حتی گاهی با دادن مسئولیت به فرزندان به آنها دستمزد پرداخت كنید؛ برای مثال شستن اتومبیل، تعمیر یك لباس، مرتب‌كردن خانه و... .

خرید بازی

پیشنهاد دیگر برای آشنایی كودكان با مفاهیم ارزش پول، یاد‌دادن قواعد خرید‌كردن و حساب و كتاب به بچه‌هاست. در اصطلاح به این كار بازی خریدكردن می‌گوییم. قواعد این بازی این است كه شما برای هر كدام از اشیای منزل قیمتی می‌گذارید. حتی كودكان هم می‌توانند قیمت‌گذاری كنند. با این كار شما آنها را با مفهوم مقایسه ارزش كالاها آشنا می‌كنید. سعی كنید قیمتی كه روی كالاهای خانه می‌گذارید به ارزش ریالی آن كالا نزدیك باشد اما این قیمت از ذهن كودك دور نباشد؛ یعنی با توجه به درك و مفهوم او از قیمت‌ها عمل كنید. پیشنهاد می‌كنیم كه برای بازی خرید و یاد دادن حساب و كتاب به بچه‌ها از اسكناس‌ها و پول‌های واقعی استفاده نكنید، بهتر است اسكناس‌ها یا سكه‌های مختلف را نقاشی كنید و آنها را در اختیار بچه‌ها بگذارید تا با آن پول‌های نقاشی شده از شما خرید كنند. مهم است كه با پولی كه در اختیار دارد چه خرید با ارزشی می‌كند. بعد از او نوبت شما می‌رسد كه خرید كنید. به‌خاطر داشته باشید كه تفاوت عملكرد شما و كودكتان برای آموزش او بسیار مفید است.

پرداخت پول توجیبی، برنامه‌ریزی لازم دارد. قانون هم باید داشته باشید. باید بچه‌ها بدانند كه سرپیچی از قوانین شما درباره پول توجیبی برای آنها عواقب بدی دارد. قراردادی باید بین شما و فرزندانتان باشد كه محدوده اختیار آنها را شما مشخص كنید. مثلا پول توجیبی نمی‌تواند صرف خرید از محل‌های دور از خانه یا در سنین بالاتر صرف خرید سیگار‌و... شود. در برنامه‌ریزی خود زمان پرداخت، نتیجه رعایت نكردن قوانین و... را مشخص كنید.

چه ثروتی به او بدهیم؟

اگر می‌خواهید فرزندتان هیچ‌گاه فقیر نشود به او مهارت قناعت‌كردن را بیاموزید. نخستین و بهترین كاری كه در این زمینه می‌توانید بكنید این است كه روحیه شكرگزاری از خداوند را در او تقویت كنید. می‌توانید قبل از خواب یك دعا كنید و فرزندتان آمین بگوید و برعكس؛ دعا برای سلامتی، داشتن پدر و مادر، شكرخانه‌ای كه سقفی دارد و ما كنار خیابان نمانده‌ایم و البته برای اینكه ما ثروت بزرگی به اسم خدا داریم‌و... . از طرفی، قصه‌های هر زمان و دوره‌ای با نوع تربیت فرزندان رابطه دارد. فرزندان دوره‌ای كه محور قصه‌های قبل از خوابشان تلاش برای درآمدزایی، دورشدن از فقر و كار كردن، مثل دختر كبریت‌فروش است با قناعت رابطه بهتری دارند. از قصه‌ها كمك بگیرید تا برای فرزندان شرایط زندگی دیگر را بتوانید به درستی ترسیم كنید. زندگی‌ای كه ممكن بود در آن هیچ‌كدام از داشته‌های فعلی را نداشته باشد.

چه كنیم با فرزند ولخرج ؟

نباید فراموش كرد كه پول توجیبی راهی برای آموزش كودكان و دادن اختیار به آنها در دایره اختیار والدین است. اگر فرزندی ولخرجی كرده و نتواند از سرمایه خود درست استفاده كند، به این معنی است كه دارد نوعی از شكست را تجربه می‌كند. در این شرایط رفتار والدین به‌شدت اهمیت دارد. اگر والدین بی‌پولی او را به‌خاطر ترحم و دلسوزی جبران نكنند قطعا بهترین تصمیم را گرفته‌اند. اگر فرزند شما اصرار به دریافت پول مجدد دارد، از پول توجیبی ماه‌های بعد به او وام بدهید و تا آن‌ماه مورد توافق، خودتان از روی پول توجیبی معین قسط‌ها را كم كنید. با این كار شما به فرزند خود یاد می‌دهید كه مسئولیت خطای خودش را به‌عهده بگیرد و بپذیرد. اما نباید پول توجیبی ماه‌های بعد را قطع كنید. قاطعیت و قانون منصفانه والدین هرچند با گریه و ناراحتی فرزند همراه باشد، برای آینده آنها بسیار كمك‌كننده است.

منبع:همشهری آنلاین

نوع مطلب : مهارتهای زندگی، 
برچسب ها : بچه، پول تو جیبی،
لینک های مرتبط :
شنبه 14 مرداد 1396 04:03 ب.ظ
I like the helpful information you provide for your articles.

I will bookmark your blog and check once more right here regularly.
I am quite certain I will learn many new stuff proper right here!
Best of luck for the next!
یکشنبه 20 فروردین 1396 03:35 ق.ظ
If some one wishes expert view regarding blogging and
site-building afterward i propose him/her to visit this web
site, Keep up the good work.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه